Ana Sayfa Manşet, Sağlık, Yaşam 5 Kasım 2017 555 Görüntüleme

BU BESİNLERİ PİŞİRİRKEN DİKKAT:KANSER YAPIYOR

Bu besinleri pişirirken dikkat: Kanser yapıyor!
Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, kızartmalardaki ve çeşitli besinlerde bulunan akrilamid tehlikesine dikkat çekerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, ‘akrilamid’ maddesinin sahip olduğu yüksek toksik etkisiyle sağlık açısından zararlı olduğu uyarısında bulundu.

Bu besinlere dikkat!
Çopur yaptığı açıklamada, karbonhidrat ve protein içeriği yüksek olan balık, patates, kek ve sütlaç gibi gıdaların, genellikle kızartma ve fırında pişirilmesi sırasında 125 derecenin üzerindeki değerlerde yüksek miktarı insan sağlığına zarar veren bir kimyasal olan akrilamid oluştuğunu söyledi.
Gıdalara uygulanan 125 derecenin üzerindeki işlemlerin, hem kimyasal değişimlere hem de yeni bileşenlerin oluşmasına yol açacağını dile getiren Çopur, “Bu konuda yapılan araştırmalarda, akrilamidin deney hayvanların genetik yapısına zarar verdiği, uzun periyotlu uygulamaların ise özellikle adrenal bezleri ve testislerde tümör oluşumunu teşvik ettiği görüldü.

Akrilamid maddesi zamanla kansere neden oluyor.

“Patatesi suda bekletin, kenarları kurumuş pizza yemeyin”

Kızartmada kullanılacak patateslerin ısıl işlemden önce 2 saat suyun içinde bekletilmesini öneren Çopur, “Dilimlenmiş patatesleri ise en az 1 saat suda bekletmeliyiz.
Patateslerin kızartılmasında kalın dilimlemeye göre daha fazla akrimalid oluşacağı için fazla ince dilimlerden uzak durmalıyız.

Pizzalarda akrilamid seviyesi düşüktür ancak yinede kenarları kurumuş ve kahverengi olanlar tercih edilmemelidir.” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com