Ana Sayfa Manşet, Sağlık, Yaşam 5 Kasım 2017 1142 Görüntüleme

UZMANLARDAN UYARI!

Yenidoğan bebeğe sakın bunu yapmayın!
Ailelerin çoğu, yenidoğan bebeği yıkarken geçmişten beri devam eden bir çok davranışı hala devam ettiriyor. Bunlardan birisi de bebeği yıkarken suyuna tuz atmak…
Uzmanlar ise bebeğin duş suyuna tuz atmanın oldukça tehlikeli olduğunu, bu durumun neden olabileceği sağlık sorunları hakkında uyarıyorlar.Geçmişten beri devam eden alternatif tıp yöntemlerinden birisi de yenidoğan bebeklerin suyuna tuz atmak. Geçmişten günümüze kadar gelen bu inanışın, çocuklarda terlemeyi büyük ölçüde azalttığı, ve ilerleyen yaşlarda çocuğun terlemeyeceği düşünülerek yapılıyor.

Ancak uzmanlar git gide yaygınlaşan bu gelenek hakkında aileleri uyarıyor!Yeni doğan bebeklerin genellikle aile büyüklerinin tavsiyesiyle tuzlandığını belirten uzmanlar, “Yeni doğan bebekler, aile büyükleri tarafından tuz veya zeytin yağı ile birlikte ovulup banyo ettirilerek; ağız, koltuk altı, kasık, dahil tüm vücuda sürülerek tuzlanmaktadır. Ne yazık ki ciltten emilen aşırı miktarda tuz, ciddi ve hayatı tehdit eden hipernatremi (kanda tuz oranının yükselmesi) ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren bebekler bulunuyor. Bebeğinizi kesinlikle tuzlamayın” diye uyardılar.

Ölümle sonuçlanabiliyormuş!Git gide yaygınlaşan bu yöntem hakkında uyarıda bulunan uzmanlar, Bebekleri doğar doğmaz kokmasın diye tuzlanıyor, yeni doğan savunmasız bebeğin vücuduna sürülen tuz, sıvı kaybına neden oluyor.

Böyle olunca bebeğini kendince korumaya çalışan aile, istemeden onun beyin kanaması geçirip ölmesine neden oluyor; diyerek durumun ciddiyetini belirtiyorlar.

Tema Tasarım | Osgaka.com